بخار زدن شیشه پنجره دوجداره

شاید از خود بپرسید که چرا پنجره دوجداره شما بخار می کند. بخار زدن شیشه پنجره دوجداره اتفاقی ناخوشایند است و حتی ممکن است نگران باشید که در شیشه دوجداره شما مشکلی به وجود آمده است. اما قبل از ادامه کار، لازم است که شما یک ثانیه خواندن را متوقف کنید و نگاهی به پنجره دوجداره خود بیندازید تا ببینید آیا پنجره شما یکی از مشکلات زیر را دارد:

 شیشه پنجره دوجداره  شما از بیرون بخار می کند

شیشه پنجره دوجداره در داخل بخار میکند

بخار بین دو صفحه شیشه ای ایجاد شده است

در این مقاله ، ما عوامل مختلف بخار زدن شیشه دو جداره را مورد بررسی قرار می دهیم. با ما همراه باشید.

چگالش چیست؟

چگالش تبدیل بخار یا گاز به مایع است. این اتفاق  زمانی می افتد  که دمای یک شی مانند یک شیشه به زیر دمایی برسد که هوا برای رسیدن به اشباع نیاز به خنک شدن دارد ، که اصطلاحا به “نقطه شبنم” معروف است. این بدان معنی است که در صورت وجود شرایط مرطوب ، میعان همچنان می تواند در دمای بالاتر رخ دهد. در شرایط سرما ، حتی اگر رطوبت نسبتاً کمی وجود داشته باشد ، میعان رخ می دهد.

چگالش بد است زیرا باعث کاهش طول عمر یک پنجره می شود ، به خصوص اگر در عایق پنجره دوجداره مقدار زیادی آب جمع شود. همچنین می تواند به قاب آسیب برساند.

برای جلوگیری از خنک شدن سطح پنجره تا جایی که بخار تشکیل می شود ، می توانید مناطق بیشتری از سایه ایجاد کنید زیرا می تواند به حفظ گرما کمک کند. قرار دادن درختان بلند ، بوته ها ، گیاهان یا نوعی پناهگاه ممکن است به شما در انجام این کار کمک کند

اگر از خارج  شیشه پنجره دوجداره شما بخار کرده است ، این یک شاخص کلیدی است که نشان می دهد دو جداره شما کاملاً خوب عمل می کند و دارای بازده انرژی بالایی است. چرا؟ زیرا گرما را در داخل خانه نگه می دارد در حالی که هوای سرد پنجره خارجی را منحرف می کند. گرچه این اتفاق غالباً رخ نمی دهد ، می توان در قسمت بیرونی پنجره دو جداره تراکم ایجاد کرد. هنگامی که این کار انجام می شود ، معمولاً به این دلیل است که پنجره دوجداره شما عملکرد خوبی دارد و از نظر حرارتی بسیار کارآمد است. این نشانه ای نیست که مشکلی وجود دارد.

علت:

دلیل این امر این است که هوای خارجی گرمتر از دمای سطح صفحه لعاب است و نقطه شبنم هوا بالاتر است. این مساله در شب یا اوایل صبح، هنگامی که دمای هوا پایین است اتفاق می افتد، به خصوص اگر آسمان صاف باشد و تقریباً باد نداشته باشد. اگر می خواهید این مسئله را ریشه کن کنید ، چند مرحله ساده وجود دارد که می توانید انجام دهید.

  هوا و باد بیشتری از کنار پنجره های شما عبور کند ، زیرا این امر احتمال تشکیل این میعان را کاهش می دهد.

برای جلوگیری از خنک شدن سطح پنجره تا جایی که بخار تشکیل می شود ، می توانید مناطق بیشتری از سایه ایجاد کنید زیرا می تواند به حفظ گرما کمک کند. قرار دادن درختان بلند ، بوته ها ، گیاهان یا نوعی پناهگاه ممکن است به شما در انجام این کار کمک کند.

بهترین راه برای مقابله با بخار در قسمت داخلی پنجره ، بهبود گردش هوا است که باعث کاهش رطوبت و پاک شدن رطوبت در اتاق می شود

اگر در داخل پنجره ها با بخار و رطوبت روبرو هستید ، این به این معنی نیست که در شیشه دوجداره شما مشکلی وجود دارد ، فقط به این معنی است که تهویه هوا در سراسر خانه ضعیف است.

علت:

اگر لباس های خود را در داخل خشک می کنید یا دوش گرفته یا حمام کرده اید ، ممکن است دریابید که شیشه  پنجره ها بخار می گیرند.

 یک پنجره را کمی باز کنید یا یک فن یا هواکش را روشن کنید تا جریان هوا در داخل خانه افزایش یابد و هوای گرم از آن خارج شود ، بنابراین تراکم و جمع شدن رطوبت در خانه به حداقل خواهد رسید.

بهترین راه برای مقابله با بخار در قسمت داخلی پنجره ، بهبود گردش هوا است که باعث کاهش رطوبت و پاک شدن رطوبت در اتاق می شود.

هنگام دوش گرفتن یا حمام از  فن یا هواکش استفاده کنید یا پنجره حمام را باز کنید تا هوای غنی از رطوبت از بین برود و از گردش بخار آب جلوگیری کند.

هنگام پخت و پز ، سعی کنید روی هر قابلمه را با درپوش بپوشانید تا بخار آب کاهش یابد. باز کردن پنجره یا استفاده از یک فن کشنده هوای مرطوب را دوباره از بین می برد.

اگر از خشک کن استفاده می کنید ، مطمئن شوید که لوله تخلیه از پنجره خارج شده است.

بخار بین صفحه شیشه ای

اگر بین دو صفحه شیشه ای بخار مشاهده کردید ، این یک شاخص کلیدی است که نشان می دهد دو جداره شما آنطور که باید کار نمی کند و باعث نگرانی می شود ممکن است که عایق پنجره خراب شده باشد و  هوای سرد از پنجره اول عبور کند و در پنجره دوم متوقف شود ، و این بدان معنی است که شما دارای پنجره های یک جداره هستید. بنابراین بهتر است هرچه سریعتر این امر توسط متخصصان شیشه دوجداره مشاهده و برطرف شود.

علت:

 همانطور که در بیشتر موارد وجود دارد ، پنجره های دو جداره با گذشت زمان خراب می شوند. سرعت این اتفاق بستگی به کیفیت ساخت آنها دارد. در نهایت ، عایق اطراف دو شیشه ، شروع به تخریب و ترک می کند. این اجازه می دهد تا هوای مرطوب (بخار) به شکاف هوا بین دو شیشه وارد شود.

در واحدهای با کیفیت قدیمی و ضعیف تر ، درزگیر استفاده شده برای ایجاد آب بندی (که گاهی اوقات فقط یک نوار لاستیکی است) ممکن است درجه کمی داشته باشد یا با گذشت زمان سست شود. اگر عایقی که قرار است شیشه را در قاب نگه دارد خراب شود ، رطوبت و آب می تواند به قاب وارد شود.اجازه می دهد تا مقدار زیادی آب در قاب برای مدت طولانی به این صورت قرار گیرد ، در نهایت  اطراف دو صفحه شیشه ای تأثیر می گذارد.

گاهی اوقات ، فریم های پنجره دوجداره خود ترک خورده و باعث جمع شدن آب می شوند.

 نقص در نوار “spacer” است. بیشتر پنجره های دو جداره اکنون دارای یک “فاصله” در بین دو صفحه شیشه ای هستند و این پر از مواد خشک کننده است ، ماده ای بسیار جاذب که هرگونه رطوبت در فضای خالی “شکاف هوا” را می مکد.اگر حتی کوچکترین نقصی در عایق وجود داشته باشد ، این ماده خشک کننده می تواند به سرعت با هر هوای مرطوب یا آبی که وارد آن می شود ، اشباع شود. وقتی دیگر نتواند خود را حفظ کند ، رطوبت شروع به تراکم می کند. در واقع ، این مسئله می تواند برای مدتی طولانی وجود داشته باشد اما فقط به این دلیل ایجاد مشکل کرده است که ماده خشک کننده دیگر کار خود را انجام نمی دهد.

 پنجره دوجداره را تعمیر کنم یا تعویض کنم؟

اگر پنجره دوجداره شما دچار بخار بین دو شیشه خود می شود ابتدا با علت آن را پیدا کنید. در صورتی که خود شیشه یا عایق چارچوب آن دچار مشکل شده باشد می توانید آنها را تعمیر کنید برای اینکار با متخصصین فاراد پنجره تماس بگیرید. در مواردی که عایق شما دچار آسیب دیدگی باشد پنجره ها قابل تعمیر هستند اما اگر شیشه ها دچار شکستگی یا ترک باشند حتما باید تعویض شوند.