استانداردهای شهرداری و آتش نشانی درباره پنجره دوجداره

در این مقاله قصد داریم تا اطلاعاتی در رابطه با شرایط و ضوابط استانداردهای شهرداری و آتش نشانی درباره پنجره دوجداره خدمت شما عزیزان ارائه دهیم. در واقع این نوع شرایط و ضوابط تنها برای حفظ حریم شخصی و خصوصی افراد بوده و در آن شرایطی قرار داده می شود تا حریم شخصی دیگر افراد تا جایی که امکان دارد حفظ شود. یکی از مواردی که استانداردهای شهرداری و آتش نشانی درباره پنجره دوجداره بر آن تاکید دارد پنجره ها و درب هایی است که به حیاط یا رو به خانه همسایه های مجاور باز می شود.

استاندارد های موجود در این زمینه مزیت هایی را در رابطه با سهولت و راحتی نصب و اجرای پنجره ها به همراه دارد به عنوان مثال ابعاد و استاندارد های مربوطه در این زمینه به شما این امکان را خواهد داد تا حریم شما به صورت کامل حفظ شود. به عنوان مثال پنجره هایی که برای هوا گیری استفاده می شود و در مناطق و مکان های مشخصی نظیر سرویس بهداشتی از آن استفاده می شود دارای ابعاد مشخص می باشد. معمولاً پنجره هایی که برای این کاربری انتخاب می شوند از ابعاد کوچکتری برخوردار بوده و اگر دقت کرده باشید معمولاً این نوع پنجره ها را به صورت مربع یا مستطیل کوچک هستند و معمولاً طریقه باز و بسته شدن این نوع پنجره ها نیز به سمت داخل به صورت کلنگی می باشد تا حریم شخصی محیط داخل حفظ شود. در ابتدا این بند به این موضوع پرداختیم که رعایت شرایط و ضوابط در واقع به حفظ حریم شخصی شما کمک شایانی خواهد کرد.

یکی دیگر از استانداردهای شهرداری و آتش نشانی درباره پنجره دوجداره که رعایت آن موجب سهولت و در نصب و اجرای پنجره دوجداره UPVC شما خواهد شد، رعایت حداقل فاصله سقف با پنجره می باشد. پنجره ها باید حدود ۲۰ سانتی متر فاصله با قسمتی که سقف تمام می شود داشته باشند و همانطور که اشاره شد این امر به شما در نصب و اجرا پنجره دوجداره UPVC کمک شایانی خواهد کرد. طبق یکی دیگر از شرایط و ضوابط موجود در رابطه با پنجره های دوجداره یا حتی پنجره های معمولی این قانون وجود دارد که برای حفظ و جلوگیری از سقوط شی، فرد و … در این ارتفاع نباید از پنجره بازشو استفاده شود چرا که امکان وقوع خطراتی نظیر مسائلی که به آنها اشاره شد بوده و به دلیل استفاده از مبل یا تخت وجود داشته و به همین منظور طبق قوانین و شرایط شهرداری و آتش نشانی مجاز به استفاده از پنجره های بازشو در این شرایط به خصوص نخواهید بود.

مورد دیگری در این رابطه باید به آن توجه داشته باشید و آن را در نظر بگیرید رعایت تعادل در یک بعد از نمای ساختمان می باشد به عنوان مثال در صورتی که یک اتاق خواب دارای ابعادی مشخص از پنجره دوجداره باشد و اگر در همان بعد در قسمت پذیرایی پنجره ی دوجداره UPVC در نظر دارید جهت رعایت و احترام به قوانین موجود در این زمینه و در صورتی که قصد رعایت این شرایط و ضوابط را داشته باشید تا کار به صورت استاندارد جلو برود باید عرض پنجره ای که برای پذیرایی در نظر گرفته اید را به صورتی تعیین کنید که تعادل در یک بعد از نمای ساختمان دچار مشکل و اختلال نشود. پنجره های دوجداره UPVC با توجه به همین شرایط و ضوابط در ابعاد های مشخص تولید می شود البته لازم به ذکر است با توجه به مطالبی که در مقاله های قبلی به آن اشاره کردیم این نوع پنجره های دوجداره UPVC را می توانید طبق ابعاد و اندازه های غیر معمول نیز استفاده کنید و با توجه به انعطاف پذیری و ویژگی های که فریم نوع پنجره های دوجداره UPVC دارند می توانید در مناطق و محل هایی که دارای ناقصی هستند از آنها استفاده کنید و طبق همان ابعاد و با توجه به همان نقشه پنجره خود و بازشو ها را سفارش دهید.

عوامل تاثیر گذار بر استانداردهای شهرداری و آتش نشانی درباره پنجره دوجداره

در این بخش از مقاله نیز به موضوع عوامل تاثیر گذار بر استانداردهای شهرداری و آتش نشانی درباره پنجره دوجداره اشاره خواهیم کرد. به صورت کلی عوامل تاثیر گذار به دو دسته کلی عوامل تاثیرگذار خارجی و داخلی تقسیم می شوند که در ادامه به هر دو آنها اشاره خواهیم داشت و به صورت کامل به آنها خواهیم پرداخت.

عوامل بیرونی؛ یکی از مسائلی که بر عوامل بیرونی موثر بر استاندارد های درب و پنجره دوجداره، عوامل طبیعی مانند شرایط محیطی و جغرافیایی می باشد. به عنوان مثال استاندارد هایی که برای پنجره های دوجداره UPVC در نظر گرفته می شود معمولاً با توجه به شرایط دمایی و محیطی منطقه ای که در آن پنجره نصب و اجرا می شود بستگی خواهد داشت، عواملی مانند؛ تغییرات دمایی، شدت باد و طوفان، تعداد طبقات ساختمان، آلودگی صوتی و ناهنجاری های محیطی که در آن محیط وجود دارد، فشار هایی که ممکن است از بیرون به پنجره ها وارد شود مانند سرقت و شدت باد و …، نور خورشید و حتی زاویه تابیدن نور خورشید نیز در تعیین استاندارد های لازم تاثیرگذار بوده و این عوامل ساده بوده که بسیاری از افراد به آن توجه نداشته اما تاثیر بسزا، کلیدی و مهمی در تاثیر استاندارد های لازم در نصب و اجرای پنجره های دوجداره UPVC دارد.

عوامل داخلی؛ این نوع عوامل برعکس عوامل خارجی بیشترین تاثیری خود را بر دیوار های مجاور پنجره های دوجداره UPVC می گذارند. عواملی نظیر رطوبت و دمای اتاق، این عوامل تاثیر بسزایی بر تعیین استاندارد های پنجره ها داشته و همانطور که اشاره شد این عوامل موارد به شمار می روند که تماماً از محیط داخل نشات میگرد. از دیگر موارد تاثیر گذار بر این امر انبساط و فشار های وارده بر پنجره های دوجداره UPVC می باشد که باعث می شود تا استاندارد ها و ضوابطی برای آنها قرار داده شود تا پنجره ها با گذشت زمان با تغییر شکل همراه نشوند. نکته دیگری که در این رابطه می توان به آن اشاره کرد این موضوع است که باز و بسته کردن لنگه های بازشو پنجره های دوجداره در صورتی که با فشاری مضاعف همراه باشد یا حتی در صورتی که وزن لنگه ها از حد استاندارد خارج شود ممکن است مشکلاتی برای پنجره ها پیش بیاورد که احتیاج به رگلاژ شدن داشته باشند و مشکلاتی اساسی برای پنجره و حتی عایقبندی این نوع پنجره ها رخ دهد از این رو استانداردهای شهرداری و آتش نشانی درباره پنجره دوجداره اتخاذ می شود تا از بروز این نوع مشکلات که همانطور که اشاره کردیم هم منشاء خارجی و هم منشاء داخلی دارد تا حد قابل قبولی جلوگیری به عمل بیاید و در عین حال تمامی افرادی که نسبت به بازسازی یا تعویض پنجره های خود اقدام می کنند از یک اصول پیروی کنند و از یک استاندارد واحد استفاده و بهره ببرند.

قوانین شهرداری در رابطه با پنجره های دوجداره

همانطور که در ابتدای مقاله نیز به آن پرداختیم قوانین متعددی در رابطه با پنجره های دوجداره UPVC توسط شهرداری وضع شده است که علاوه بر نمای شهری و قوانینی که در این رابطه وجود دارد نکاتی در رابطه با حفظ حریم شخصی سایر ساکنین وجود دارد که این شرایط و ضوابط در راستای حفظ حریم شخصی و خصوصی افراد وضع شده است. در ابتدای مقاله نیز به این موضوع اشاره کردیم که این نوع شرایط شامل شرایطی نظیر منع استفاده از باز شو های پنجره ها یا درب پنجره دوجداره به سمت حیاط یا مشرف به خانه دیگر می باشد.

طبق یکی دیگر از قوانینی که در رابطه با استانداردهای شهرداری و آتش نشانی درباره پنجره دوجداره وجود داشته و باید برای حفظ و تبعیت از استاندارد های موجود در این رابطه نورگیر ها یا بازشو هایی که مشرف به یکدیگر هستند، فریم آنها باید در ارتفاعی نصب و اجرا شود تا از بروز مشکلاتی نظیر گیر کردن بازشو به سقف های کاذب یا ریل های پرده جلوگیری به عمل بیاید. همچنین از دیگر مفاد این ضوابط می توانیم به استفاده نکردن از کتیبه در بالا و پایین پنجره ها اشاره داشت و در صورت استفاده با توجه به توضیحاتی که خدمت شما ارئه شد بدیهی است که استاندارد های لازم زیر پا گذاشته خواهد شد.

قانون ۱.۱۰ از استانداردهای شهرداری و آتش نشانی درباره پنجره دوجداره UPVC به این موضوع اشاره دارد، در صورتی از نرده یا صراحی برای پنجره های دوجداره UPVC خود استفاده نمی کنید ارتفاع فریم آهنی را باید در ارتفاع ۲۰ الی ۳۰ سانتی متر از کف در نظر بگیرید تا ایمنی تا حد قابل توجهی حفظ شود و از وقوع خطرات احتمالی تا حدی جلوگیری به عمل بیاید. علاوه بر حفظ ایمنی این قانون که باید ارتفاع پنجره ها از کف حداقل ۲۰ سانتی متر در نظر گرفته شود در واقع به دلیل حفظ حریم شخصی دیگر همسایگان در نظر گرفته شده است.

ضوابط آتش نشانی در رابطه با استاندارد ها در رابطه با پنجره های دوجداره UPVC

در بند های قبلی و موضوعاتی که به آنها پرداختیم به این موضوع پرداختیم که ضوابط در رابطه با حریم خصوصی وجود داشته که در این بخش از مقاله استانداردهای شهرداری و آتش نشانی درباره پنجره دوجداره به آنها خواهیم پرداخت و به صورت کامل آنها را مورد بررسی قرار می دهیم. اولین شرایطی که باید به آن توجه داشت این بحث است که در هیچ بنای اجازه احداث هیچگونه پنجره یا هواگیری را به صورت همسطح و مشرف به پنجره یا حیاط خانه دیگر را نداشته و باید به این مورد توجه داشت تا بتوان استاندارد های لازم آتش نشانی و شهرداری را کسب کرد. در این حالت باید به این امر توجه داشته باشید که پنجره ها باید غیر بازشو و در ارتفاع ۱.۷۵ متر از سطح باشد و قابلیت دید به بیرون را نداشته باشد. با رعایت و انجام این ضوابط و استاندارد ها دیگر هیچ نوع بر هم خورد آساش و زیر پا گذاشتن حریم شخصی همسایگان را به همراه نخواهد داشت و استاندارد های لازم از نظر آتش نشانی و شهرداری رعایت شده است. در مواردی دیگری که همسایگان مشترک در یک طبقه که از یک نورگیر استفاده می کنند باید از یکدیگر حداقل ۴ متر فاصله داشته باشند و تا ارتفاع ۱.۷۵ متر از کف باید غیر شفاف و غیر قابل رویت داخل باشد و این امر باید جدی گرفته شود چرا که همانطور که اشاره شد در رابطه با حفظ حریم شخصی افراد بوده و رعایت نکردن آن مساوی با زیر پا گذاشتن استاندارد های موجود در این رابطه می باشد.

در برخی از مواردی که فاصله دو پنجره مشرف به هم بیش از ۳۵ متر می باشد رعایت مواردی که در این زمینه به آنها اشاره کردیم الزامی نبوده و می توان از غیر شفاف یا مات کردن پنجره تا ارتفاع ۱.۷۵ صرف نظر کرد. نکته دیگری که در این رابطه لازم است تا به آن اشاره داشته باشیم، پنجره یا درب بالکن یا تراس هایی که مشرف به گذرگاه های شرقی یا غربی با عرض کمتر از ۲۴ متر و گذرگاه های شمالی با عرض کمتر از ۲۰ متر باید تا ارتفاع ۱.۷۵ مات شوند و غیر شفاف باشند.

نکته دیگری که در این رابطه با استانداردهای شهرداری و آتش نشانی درباره پنجره دوجداره باید به آن توجه داشته باشید استفاده از پنجره های بازشو در معابر شمالی با عرض ۲۴ یا بیشتر و جنوبی با حداقل عرض ۲۰ متر است در این شرایط می توانید از ارتفاع ۰.۸۵ متر به بالا از بازشو ها استفاده کنید و مانعی در این رابطه وجود ندارد.