شیشه لمینت

وقتی صحبت از در و پنجره های ایمن و مقاوم به میان می‌آید تک تک اجزا و بخش‌های مختلف در و پنجره از لحاظ ایمنی و مقاومت مورد توجه قرار می‌گیرند. یکی از بحث‌های روز صنعت در و پنجره افزایش ایمنی و مقاومت در و پنجره است که می‌تواند در صورت نامناسب بودن، زمینه ساز خطرات بسیاری شود.

در و پنجره های دو جداره و سه جداره که امروزه مورد توجه بسیاری قرار گرفته‌اند اگر از تجهیزات، روش ساخت مناسب، یراق آلات، پروفیل و گالوانیزه مقاوم و شیشه‌ی باکیفیت بهره‌مند باشند می‌توانند به در و پنجره ای ایده‌آل تبدیل شوند.

شیشه های مقاوم

شیشه هایی که در صنعت در و پنجره مورد استفاده قرار می‌گیرند تنوع زیادی دارند از جنس و روش ساخت شیشه تا ضخامت و کیفیت آن باعث ایجاد این تنوع می‌شود. از جمله شیشه هایی که باعث محکم تر و ایمن شدن در و پنجره می‌شوند، شیشه های ضد گلوله و ضد ضربه هستند که با توجه به ساختار مناسب خود می‌توانند یکی از گزینه‌های جذاب در انتخاب شیشه در و پنجره باشند.

همانطور که از نام این محصول مشخص است این نوع شیشه در مقابل ضربه مقاومت بسیار خوبی دارد. روشن است این نوع شیشه با افزایش کارایی و مقاومت، افزایش هزینه را نیز با خود به همراه دارد که در زمان انتخاب این مورد نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

اما محصولی که این روزها در صنعت در و پنجره توجه زیادی را به خود جلب کرده است شیشه لمینت است. در ادامه بیشتر با این نوع شیشه و ساختار آن آشنا می‌شویم.

شیشه لمینت

شیشه لمینت یا چند لایه، دارای چندین لایه شیشه ی چسبیده به هم است. وجود همین چند لایه شیشه باعث تقویت این ساختار می‌شود و مقاومت آن را افزایش می‌دهد. بین هر کدام از لایه‌های این نوع شیشه از طلق pvb استفاده می‌شود. این طلقی که بین شیشه ها قرار می‌گیرد به کمک گرما باعث چسبیدن شیشه ها به همدیگر می‌شود. علاوه‌بر این، این طلق کاربردهای دیگری نیز دارد.

برای مثال در زمانی که این نوع شیشه مورد اصابت ضربه‌ای قرار گیرند برخلاف شیشه های معمولی که با ضربه شکسته و خرد می‌شوند، این نوع شیشه متلاشی نمی‌شود و متناسب با شدت ضربه شیشه شاید ترک بردارد اما ساختار آن از هم نمی‌پاشد. لایه pvb که بین شیشه ها قرار می‌گیرد از متلاشی شدن شیشه به خوبی جلوگیری می‌کند. شیشه لمینت در مقایسه با انواع دیگری از شیشه ها در مقابل آسیب مقاومت‌تر است و همین امر این شیشه را به محصولی مطلوب‌تر در صنعت در و پنجره تبدیل می‌کند.

این امکان وجود دارد که شیشه لمینت را در رنگ‌های مختلف و با ضخامت‌های متنوع سفارش دهید و از آن در ساختار در و پنجره ی مورد نظر خود استفاده کنید. این نوع شیشه در اثر ضربه شاید آسیب ببیند و ترک بردارد اما، لایه های pvb موجود در بین لایه های شیشه ها مانع خرد شدن شیشه می‌شوند. از این نوع محصول می‌توان در مکان‌هایی استفاده کرد که امکان و احتمال شکستن شیشه وجود دارد. برای مثال فروشگاه‌ها و مغازه‌های موجود در کوچه و خیابان که شیشه‌ها و ویترین‌های بزرگی دارند همیشه در خطر برخورد احتمالی اجسام با شیشه های خود هستند. این نوع شیشه مقاوم می‌تواند یک گزینه‌ی منطقی و مناسب برای این موارد باشد.

خوب است بدانید در و پنجره ها فقط در خطر ضربه‌ی ناشی از ورود غیر قانونی و دزدی نیستند، بلکه مواردی چون بادهای شدید و طوفان، حوادث مختلف (مثل ترکیدن زودپز در آشپزخانه و یا مواردی از این دست)، حوادث طبیعی مثل آتش سوزی، زلزله، انواع انفجار و …. می‌توانند باعث خرابی شیشه ها شوند و استفاده از شیشه تقویت شده می‌تواند از شدت خرابی کم کند و هم خطرات ناشی از خرد و متلاشی شدن شیشه را کاهش دهد.

علاوه بر افزایش مقاومت شیشه در مقابل ضربه که حاصل از استفاده از پلیمر در بین لایه‌های شیشه است، شیشه لمینت در مقابل سروصدا و حرارت نیز مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد. نکته قابل توجه این نوع شیشه افزایش کارایی در و پنجره ها به عنوان عایق سروصدا و حرارت است. از طرفی دیگر این محصول یک فیلتر 99 درصد اشعه UV نیز به حساب می‌آید و از اثرات این اشعه بر لوازم و وسایل داخل محیط و همچنین اثرات آن بر روی پوست نیز می‌کاهد.

شاید اختراع این محصول مربوط به سالیان اخیر نباشد اما این سال‌ها که امنیت، عایق بودن بیشتر در و پنجره، استفاده از شیشه مقاوم در ساختار در و پنجره ساختمان، اتومبیل و … اهمیت بیشتری یافته و مورد توجه بیشتری قرار گرفته است، شیشه لمینت توجهی بیش از پیش را به خود جلب کرده است.

از جمله جذابیت‌های شیشه لمینت علاوه بر تنوع رنگ این محصول، امکان اضافه کردن جذابیت‌های بصری مختلف به شیشه است. فوتولمینت کردن شیشه می‌تواند در بسیاری از موقعیت‌ها و مکان‌های مختلف کارایی داشته باشد. در این حالت بین لایه‌های شیشه از تصویر استفاده می‌شود. این تصویر می‌تواند به عنوان پارچه، چاپ روی شیشه و یا طلق باشد.