انواع بازشو پنجره های دوجداره

alumtec-5

امروزه پنجره‌های دوجداره در طراحی ساختمان‌ها نقش مهمی دارند و علاوه بر عملکرد بسیار خوب در بحث اتلاف انرژی و همچنین عایق صوت، نقش مهمی در طراحی و زیبایی منازل ایفا می‌کنند. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع اصلی و پرکاربردترین مدل‌های پنجره دوجداره آشنا کنیم.

1- پنجره ثابت Fixed

پرکاربردترین، ساده ترین و ارزانترین مدل بازشو پنجره دوجداره، مدل پنجره دوجداره ثابت است. این مدل از پنجره‌ها بهترین عملکرد را در عایق بندی صوتی، حرارتی و گرد و غبار دارند، بدلیل اینکه هیچ مکانیزمی برای بازو بسته شدن ندارند. یعنی علاوه بر قیمت پایینتر، بهترین بازدهی را هم دارد.

پنجره ثابت

2-پنجره تک حالته بازشو Turn

پنجره دوجداره تک حالته، از نظر کاربرد و میزان هزینه، رتبه دوم را داراست. حتما در منازل و اتاق ها نیاز به باز شدن پنجره ها و استفاده از هوای آزاد وجود دارد، در این شرایط پنجره های ثابت مناسب نخواهند بود. پنجره دوجداره تک حالته روی یک محور افقی باز می شوند و علاوه براینکه پنجره های به صرفه ای هستند می توانند رنگ و روح مثبتی به منازل ما ببخشند. همچنین پنجره تک حالته این قابلیت را دارد که به پنجره دوحالته تبدیل شود.

پنجره تک حالته

3- پنجره دوحالته Tilt & Turn

مدل پیشرفته تر پنجره های دوجداره تک حالته، مدل دوحالته می باشد. این مدل از پنجره دوجداره می تواند در دوجهت افقی و عمودی، بر روی دومحور افقی و عمودی باز و بسته شود، لازم بذکر است که این پنجره ها فقط با یک دستگیره با دوحالت عمودی و افقی باز و بسته می شوند. پنجره دوجداره دوحالته علاوه بر طراحی مدرنتر و زیباتر، امنیت بیشتری هم دارد، چون یراق آلات بسیار مقاومی در آن بکار خواهد رفت.

پنجره دوحالته

4 – پنجره کلنگی یا سایه بانی

پنجره دوجداره کلنگی، بیشتر در مواردی نصب می شود که نیاز به محدود کردن زاویه دید و تابش خورشید باشد، مثل راه پله ها، حمام، سرویس بهداشتی و نورگیرها. این نوع پنجره، تنها بر یک محور افقی باز و بسته می شود.

پنجره کلنگی

5- پنجره کشویی Sliding

نحوه عملکرد این یراق با کمک غلتک‌های زیر بازشو به‌صورت افقی روی ریل چهارچوب حرکت می‌کند. دامنه قیمت این یراق متوسط است. پنجره دوجداره کشویی فضایی را از داخل اشغال نخواهند کرد و پنجره روی ریل حرکت می کند.

پنجره کشویی

6- پنجره دو لنگه بازشو (فرانسوی)

پنجره های دولنگه بازشو که به پنجره مدل فرانسوی هم معروف هستند، دولنگه مختلف دارند که از دوطرف باز می شوند و در بین دولنگه از وسط هیچ چیز اضافه ای وجود ندارد. این پنجره ها طوری طراحی و مونتاژ می شوند که هم زیبایی جذابی دارند و هم کیفیت و عایق بودن بالایی دارند.

پنجره فرانسوی

7- پنجره فولکس واگنی

نحوه عملکرد این یراق شبیه اتومبیل ون استیشن می‌باشد. هنگام باز کردن لنگ بازشو حدود ۱۵ سانتی‌متر به سمت داخل ساختمان آمده و با کمک غلتک‌ها و ریل‌ها روی چهارچوب به‌صورت افقی حرکت می‌کند. قیمت این یراق بالا می‌باشد که باعث شده قیمت پنجره دوجداره نیز افزایش قیمت قابل توجهی به خود بگیرد.کاربرد این یراق با توجه به قیمت آن برای مکان‌هایی که توجیه اقتصادی دارند استفاده می‌شود.

پنجره فولکس واگنی

8- پنجره آکاردئونی Folding Slide

پنجره دوجداره آکاردئونی بدلیل شباهت آن به ساز آکاردئون به این نام معروف شده، این پنجره بعنوان پنجره ای بسیار زیبا و لوکس شناخته می شود. زمانی که عرض پنجره از تقریبا 3 متر بیشتر می‌شود، این پنجره کاربرد پیدا می کند و اغلب برای بالکن ها استفاده می شود و جلوه‌‌ی دلپذیر و منحصر بفردی به همراه خواهد داشت. قیمت این یراق بسیار بالا می‌باشد.

پنجره اکاردئونی